Zakup nowego laptopa może przysporzyć wielu problemów. Sam wybór konkretnego modelu jest bardzo trudny ze względu na ogólną dostępność różnego rodzaju asortymentu. Zdarza się, że świeżo zakupiony sprzęt ma już zainstalowany system operacyjny oraz podstawowe narzędzia. Co jednak w sytuacji, gdy komputer nie posiada wgranego systemu? W jaki sposób dokonać jego instalacji?
System operacyjny stanowi podstawę funkcjonowania sprzętu. Jest on niezbędny do obsługi komputera. Warto w tym celu skorzystać z ofert firm specjalizujących się w tego typu usługach, jak https://www.mj-komputery.pl/naprawa-laptopow-poznan.html – szczególnie jeśli wiemy, że nie podołamy temu zadaniu sami.
Zainstalowanie systemu operacyjnego w warunkach domowych jest jednak również możliwe. Do tego potrzebny jest instalator. Można go pobrać ze strony głównej producenta. Musi on zostać zgrany na nośnik zewnętrzny (pendrive lub płyta DVD – R). Należy stworzyć wówczas nośnik do rozruchu.
Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie komputera pod rozruch DVD lub USB. Procedura ta jest uzależniona od producenta płyty głównej. W przypadku każdej może występować inne menu BIOS. Jeżeli uda się włączyć odpowiednie ustawienie, na ekranie laptopa pojawi się informacja o uruchomieniu instalatora systemu operacyjnego. Jednym z kroków jest wpisanie klucza produktu. Został on nadany podczas zakupu. Po akceptacji nastąpi przejście do okna pozycjonowania. Należy wówczas podzielić dysk na partycje. Kolejne kroki nie wymagają uczestnictwa i mogą potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pojawi się okno pozytywnego wyniku instalacji i prośby o ustawienie podstawowych informacji.