Są takie sytuacje, w których warto zwrócić się o pomoc dla dziecka u specjalisty. Dotyczy to nie tylko traumatycznych doświadczeń, lecz także niepokojących symptomów i zachowań, które rodzice mogą zaobserwować każdego dnia. Kiedy zatem należy wybrać się z dzieckiem do psychologa? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Jak się okazuje, pierwszą wizytę u psychoterapeuty może odbyć dziecko już w wieku niemowlęcym. To, co powinno skłonić świeżo upieczonych rodziców do konsultacji ze specjalistą to trudności rozwojowe. Może to być brak reakcji na bodźce słuchowe, smakowe lub wzrokowe, lub też przeciwnie – nadwrażliwość na te czynniki. Inne symptomy, które powinny być omówione z psychologiem to problemy ze snem, nerwowe zachowania np. przy piersi, nadmierna aktywność i potrzeba silnych wrażeń.
Wiek przedszkolny to także czas, w którym mogą pojawiać się pewne trudności w funkcjonowaniu dziecka. Są to m.in. zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia czy wtórne moczenie nocne. Czasami rodzice mogą zaobserwować zmiany w zachowaniu malucha, które wynikają z trudnych dla dziecka doświadczeń. Zmiana przedszkola, pojawienie się rodzeństwa czy też rozwód rodziców – to z pewnością sytuacje, które mogą niekorzystnie wpływać na dziecko. Specjalistę, takiego jak ten ze strony https://in-altum.com/oferta/dzieci-mlodziez/psychoterapeuta/, warto odwiedzić także wtedy, gdy zauważalne są trudności w budowaniu relacji z rówieśnikami, a także nadmierna chęć samotności lub też agresja wobec innych.