Kiedy należy usunąć ósemki?

Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, odgrywają niezwykle istotną rolę zarówno w przeżuwaniu, jak i rozdrabnianiu pokarmu. Niestety czasami wymagają usunięcia, bo w przeciwnym razie mogą zaburzyć prawidłowy rozwój zgryzu lub stać się przyczyną wystąpienia groźnej choroby. Ich ekstrakcji powinien koniecznie dokonać dentysta specjalizujący się w zabiegach chirurgicznych. Jeśli interesuje nas dobry i doświadczony stomatolog chirurg w Warszawie przyjmuje w prywatnych gabinetach wielu tego typu fachowców. 

Podstawowe wskazania do zabiegu

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną usuwania ósemek są niepożądane zmiany o charakterze próchniczym, wynikające przeważnie z ich niewłaściwego czyszczenia. Nierzadko też zdarza się, że ząb jest nieprawidłowo położony w łuku, co może skutkować rozwojem konkretnej wady zgryzu. Najbardziej problematyczne okazują się zazwyczaj te zęby, które wyrastają w kierunku siódemek, naruszając w ten sposób ich korzenie i wywołując spory ból związany bezpośrednio z przesuwaniem się.

Istotnym wskazaniem do ekstrakcji jest ponadto niepełne wyrzynanie się z towarzyszącym temu zjawisku stanem zapalnym, zagrażającym całemu organizmowi (rozwija się on pod płatem dziąsła). Ósemki muszą też zostać usunięte w sytuacji, gdy nie pozwalają na skuteczne leczenie protetyczne. Zabieg ich ekstrakcji powinien być zawsze poprzedzony konsultacją z ortodontą i przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa chirurga, ponieważ mamy wówczas gwarancję, że będzie niemal bezbolesny (z powodu znieczulenia ogólnego lub miejscowego), a powrót do normalnego funkcjonowania potrwa stosunkowo krótko.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


13 − 10 =