Materiały opałowe wykorzystywane w gospodarstwach domowych

Polacy korzystają z bardzo różnych materiałów opałowych. Co prawda w polskiej energetyce cieplnej dochodzi ostatnio do zmian, ale nie wpłynęły znacząco na wybory Polaków. Z których materiałów opałowych korzystają w gospodarstwach domowych najczęściej? 

Węgiel kamienny 

Węgiel to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj materiału opałowego w Polsce. Dzięki licznym kopalniom jest łatwo dostępny na terenie całego kraju. Za sprawą coraz to nowocześniejszych pieców coraz mniej wpływają na środowisko. Dzięki nim lepiej wykorzystuje się potencjał węgla, który dostarcza więcej energii przy mniejszej ilości popiołów. Dla przykładu ekogroszek z Brzeziny ma wartość opałową na poziomie 30 MJ/kg przy zawartości popiołu około 3%. Coraz popularniejsze są również inne odmiany węgla: koks, orzech albo kostka. 

Pellet i gaz 

Coraz popularniejszy w Polsce staje się również pellet. Jest to materiał bardzo ekologiczny, bo bazuje na trocinach z tartaków czy zakładów przeróbki drewna. Dzięki małej zawartości popiołów nie trzeba po nim dużo sprzątać. Niemal całkowite spalanie przekłada się na dużą wartość opałową. Przybywa też fanów gazu, który nawet pomimo wzrostu cen – dalej jest bardzo oszczędny. Nowoczesne kotły gazowe są ponadto ekologiczne przez brak wydzielania pyłów. 

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


19 − siedem =