Tarcze do szlifierki – rodzaje

Szlifierka kątowa jest narzędziem, z którego bardzo chętnie korzystamy. Jej uniwersalność sprawdza się w wielu sytuacjach. Jakie rozróżniamy tarcze do szlifierek?

Rozmiar tarczy

Tarcze do szlifierek różnią się miedzy sobą m.in. rozmiarem. Dobierając ją, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby miała odpowiedni rozmiar dostosowany do naszej szlifierki oraz pasujący otwór.

Materiał obrabiany

W zależności od tego, w jakim materiale będziemy pracować, potrzebujemy innej tarczy. Możemy skorzystać z uniwersalnych tarcz do metalu, które są używane do cięcia np. stali. Diamentowych tarcz do szlifierki użyjemy, gdy będziemy chcieli ciąć beton, kamień czy ceramikę. Tarcze występują w wersji płaskiej z ciągłymi obręczami, z tarczami o konstrukcji Turbo oraz z tarczami o segmentowej obręczy.

Grubość tarczy

Podczas cięcia materiału powinniśmy zaopatrzyć się w cienkie tarcze o grubości około 1 do 3 milimetrów, natomiast do szlifowania odpowiednie będą tarcze o grubości od 5 do 6 milimetrów.

Prędkość maksymalna

Tarcze różnią się prędkością maksymalną, z którą można ich używać. Jest to istotne, ponieważ jeśli będziemy używać tarczy ze zbyt dużą prędkością, to będzie to wpływało na szybsze jej nagrzewanie, zużycie oraz jest możliwość, że pęknie nam ona podczas pracy.

Tarcze gruboziarniste kontra drobnoziarniste

Tarcza ścierna gruboziarnista będzie dobrze działała podczas pracy w materiałach miękkich i plastycznych. Jeśli będziemy pracować z materiałami twardymi, to skorzystamy z drobnoziarnistych tarcz, które są stworzone do tego celu.

Artykuł współtworzony z Geko Polska, sklepem internetowym, w którym znajdziesz m.in. narzędzia budowlane oraz narzędzia do malowania takie jak pędzle malarskie.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


18 − 2 =