Terapia manualna – jakie techniki obejmuje?

Terapia manualna jest zabiegiem medycznym, który wykorzystuje ręce do diagnozowania i leczenia pacjentów. Terapeuci manualni mogą być chiropraktykami, fizykoterapeutami, osteopatami, masażystami lub innymi rodzajami pracowników służby zdrowia.

Techniki terapii manualnej są stosowane w leczeniu zaburzeń i urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Są one również czasami stosowane w przypadku schorzeń niemięśniowo-szkieletowych, takich jak bóle głowy i depresja.

Istnieje wiele różnych rodzajów technik terapii manualnej stosowanych przez terapeutów manualnych. Obejmują one:

Uwolnienie mięśniowo-powięziowe

Polega na zastosowaniu delikatnego nacisku w celu uwolnienia napiętych mięśni i tkanki łącznej. Uważa się, że technika ta może pomóc złagodzić ból spowodowany skurczami i napięciem mięśni.

Mobilizacja tkanek miękkich 

Polega na zastosowaniu delikatnego rozciągania w obszarze napiętej tkanki w celu zwiększenia przepływu krwi i pobudzenia zakresu ruchu. Celem jest zwiększenie elastyczności i zmniejszenie bólu w dotkniętym obszarze.

Manipulacje stawowe

Manipulacje stawowe polegają na ręcznym poruszaniu stawami w pełnym zakresie ruchu przy jednoczesnym wywieraniu określonego nacisku lub siły na torebkę stawową lub otaczające ją więzadła (tzw. mobilizacja stawu). Manewry te są często wykonywane przy użyciu specjalnych technik lub instrumentów przeznaczonych do tego celu, takich jak mobilizacje stawów, pchnięcia o dużej prędkości/niskiej amplitudzie.

Jeśli chcesz skorzystać z takich usług, to koniecznie sprawdź stronę: https://vitalnova.pl/zabiegi/terapia-manualna/.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


trzy × cztery =