Drewniane domy wracają dziś do łask. Z zewnątrz prezentują się one wyjątkowo estetycznie, a w ich wnętrzu panuje niepowtarzalny klimat. Ich popularność wzrasta, ponieważ koszty związane z ich budową są znacznie niższe niż budowa tradycyjnego, murowanego domu. Jakie drewno wykorzystuje się w tym celu najczęściej?
Do budowy domów w szczególności stosuje się drewno świerkowe. Jest ono łatwe w obróbce i w dodatku mało podatne na pękanie czy skręcenia w czasie suszenia. Choć świerk trudno się impregnuje, to jednak dość łatwo ulega procesom barwienia. Niemniej należy pamiętać, że jest podatny na powstawanie pleśni czy grzybów i nieodporny na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego najlepiej wykonywać z niego schody, podłogi czy okładziny.
Jako bale konstrukcyjne przeważnie stosuje się jodłę. Cechuje ją sprężystość i wytrzymałość, jest też jednocześnie mniej żywiczna. Oznacza to, że jest nieodporna zarówno na impregnację, jak również szkodniki i działanie wody. Nie stosuje się jej do budowy podłóg czy okien, ponieważ ma drewno o nieregularnych słojach skłonnych do krzywizn, które nie prezentują się zbyt dekoracyjnie.
Równie popularnym drewnem wykorzystywanym w celach budowlanych jest sosna. Jest ono miękkie i łatwe w obróbce, ma też niewielką skłonność do wypaczania. Mimo to wymaga impregnacji, gdyż jest podatne na siniznę. To jedno z najtańszych rodzajów drewna na rynku. Sprawdzi się nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również do budowy okien, drzwi czy podłóg. To również składnik m.in. płyt pilśniowych.