Czy chipowanie psów się opłaca?

Czym jest czipowanie psów?

Chip z języka angielskiego oznacza mikroukład, układ scalony, miniaturowy układ elektroniczny. Taki chip – który jest wielkości ziarenka ryżu – wprowadza się pod skórę ukochanego czworonoga w okolicach łopatek lub karku, co daje możliwość zeskanowania tego mikrochipu i odczytania indywidualnego, niepowtarzalnego 15-cyfrowego numeru. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chip nie powoduje alergii, nie uwiera. A może wiele ułatwić.

Po co chipować?

Chipowanie psów daje nam w pierwszej kolejności wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli kochasz swojego czworonoga, traktujesz go jak kogoś bliskiego, wręcz członka rodziny – nie chciałbyś by przytrafiło mu się coś złego. Kiedy nam na kimś zależy instynktownie zaczynamy martwić się o niego, a o zwierzę trudno się nie zamartwiać – ciągnie je do wolności, chcą się wybiegać, często zrywają się ze smyczy, czmychają niezauważone lub pędzą tak szybko, że już nie jesteśmy w stanie ich dogonić. I jak potem te ukochane zwierzę znaleźć? Chip pod skórą właśnie wtedy przychodzi z pomocą. Kiedy taki pies zostaje znaleziony, można z łatwością określić dane osobowe właściciela – ponieważ każdy chip ma swój indywidualny numer, przypisany do konkretnego zwierzaka.

Taki chip sprawia też dużo trudności przy porywaniu, kradzieży psów – na handel. Zdarza się to zwłaszcza często właścicielom, którzy są w posiadaniu zwierząt o nietanich rasach – zwłaszcza czworonogów wystawowych. Jeśli zwierzę jest ochipowane, to próba jego sprzedaży przyniesie więcej problemów niż korzyści.

A jeśli lubisz podróże, lub musisz podróżować np. w sprawach biznesowych – to chipowanie jest koniecznością, by móc zwierzę zabrać ze sobą. Każdy zwierz podróżujący po Unii Europejskiej musi posiadać chipa.

Warto zainwestować w chip

Czy chipowanie psów się opłaca? Każdy właściciel czworonoga powinien sobie na to pytanie sam – czy opłaca nam się spokój i poczucie bezpieczeństwa, które nam zapewni?

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


19 − 15 =