Jak chronić oczy przed słońcem?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Intensywne promieniowanie słoneczne może być szkodliwe dla naszych oczu. Sprawdzamy z czego to wynika, oraz podpowiadamy w jaki sposób najlepiej chronić nasz narząd wzroku przed słońcem. Informacje te przydadzą się zwłaszcza tym, którzy planują wakacyjne wyjazdy nad morze, ale skorzystają z nich również osoby, które planują wypad w góry.

Promieniowanie UV

Słońce teoretycznie nie powinno nam szkodzić. Jednak zbyt długa ekspozycja na promienie ultrafioletowe (UV), które nasza gwiazda również emituje, może powodować podrażnienia oczu, nawet do poważnych objawów chorobowych włącznie. Dlatego też poleca się używać latem specjalnych okularów, które posiadają szkła fotochromowe.

Blokują one szkodliwe promieniowanie UV, przepuszczając jednocześnie normalne światło widzialne. Tak więc na lato koniecznie wyposażmy się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, by nie narażać niepotrzebnie oczu.

Uważajmy w górach

Jeżeli wybieramy się w wysokie góry, gdzie przez cały rok obecna jest pokrywa śnieżna, również powinniśmy uważać na oczy. Tam, oprócz silnego nasłonecznienia, naszym wrogiem jest również promieniowanie odbite od powierzchni białego puchu. Znane są sytuacje, w których alpiniści wysoko w górach zapadają na tzw. śnieżną ślepotę.

Dobry optyk w Poznaniu poleci nam jakie konkretnie okulary (lub też profesjonalne gogle) będą najlepsze na górskie wyprawy. Pamiętajmy tylko, by nie kupować najtańszych okularów przeciwsłonecznych z kiosku, ponieważ one nie posiadają odpowiednich szkieł z warstwą fotochromatyczną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak sprawdzić samochód przed kupnem?
Jak sprawdzić samochód przed kupnem?
Zakup używanego samochodu, dość drogiego, stanowi dla nas poważną inwestycję. I zapewne chcielibyśmy tutaj trafić na najlepszego sprzedawcę, uczciwego i […]
Na czym polega skok spadochronowy w tandemie?
Na czym polega skok spadochronowy w tandemie?
Wszystkie osoby szukające emocjonujących wrażeń powinny koniecznie pomyśleć o skoku spadochronowym w tandemie, czyli z instruktorem. To świetna rozrywka przeznaczona […]
Jak należy dbać o klimatyzację?
Jak należy dbać o klimatyzację?
System klimatyzacji jest jednym z najważniejszych elementów w Twoim domu. Utrzymuje Cię w chłodzie, ale również działa w celu usunięcia […]