Kłopoty z oddychaniem – jakie mogą być przyczyny i gdzie się udać?

Oddychanie jest podstawowym fizjologicznym procesem, dzięki któremu człowiek może prawidłowo funkcjonować. Dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do organizmu jest niezbędne do życia, a jego niedobór może powodować groźne powikłania w narządach wewnętrznych i być stanem bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta. Problemy z oddychaniem dotykają znaczną część populacji i nie zawsze związane są tylko z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu płuc, jakby się mogło wydawać.

Źródła problemów z oddychaniem

Trudności w oddychaniu mogą mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie. Począwszy od przyczyn ściśle płucnych, a skończywszy na kłopotach natury psychicznej. Do tych pierwszych możemy zaliczyć dobrze znane schorzenia, takie jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy chociażby alergia sezonowa. Choroby krążenia również mogą wywoływać objawy ze strony układu oddechowego. Serce jest szczególnym narządem. Zaopatruje ono płuca w tlen oraz tłoczy w nie odtlenowaną krew. Z tego też powodu problemy z krążeniem mogą przerodzić się w kłopoty z właściwym organem wymiany gazowej. 

Gdzie szukać pomocy?

Diagnostykę problemów z oddychaniem należy rozpocząć, udając się do poradni specjalistycznej, a konkretniej – poradni pulmonologicznej. Jest ona miejscem, w którym specjalista wykona odpowiednie badania, postawi diagnozę i zaleci leczenie, jeśli okaże się ono konieczne. Poradnie znajdują się w wielu miastach, w tym również w Lublinie. Co więcej, ze skierowaniem od lekarza rodzinnego pulmonolog Lublin NFZ przyjmie pacjenta na bezpłatną dla niego wizytę.  

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


14 + siedemnaście =