Jak dbać o sierść psa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zadbana sierść jest wizytówką nie tylko psa, ale również jego właściciela. Regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwolą nam zadbać o dobry wygląd pupila oraz o jego zdrowie. W zależności od rasy oraz tego czy pies bierze udział w wystawach, mogą one być proste lub przysporzyć większej trudności. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy czesanie, strzyżenie, kąpiel, obcinanie pazurów, dbanie o higienę oczu, uszu i zębów. W tym artykule skupimy się na zabiegach, które pomogą nam zadbać o sierść psa.

Czesanie

Czesanie pozwala nam nie tylko rozczesać włosy, by nie powstawały kołtuny, ale także pozbyć się włosów, które wypadły. Rośnięcie i wypadanie włosów to proces nieustanny, nie należy więc ograniczać pielęgnacji do okresu intensywnego linienia na wiosnę i jesień. Należy robić to raz na tydzień, choć pupile o długim włosie będą wymagały częstszego, nawet codziennego rozczesywania. Szczotkowanie należy zacząć od głowy do ogona, zgodnie z kierunkiem układania się sierści.

Aby zabiegi były przyjemniejsze zarówno dla psa, jak i dla nas, powinniśmy jak najwcześniej zacząć naukę, chwaląc cierpliwość i dobre zachowanie pupila smakołykami. Należy również używać szczotek i grzebieni przeznaczonych do konkretnego rodzaju sierści, co ułatwi nam jej pielęgnację.

Kąpiel

Psy krótkowłose kąpiemy rzadziej, niż te z długą okrywą. Nie należy przesadzać ze zbyt częstymi kąpielami, chyba że pies jest bardzo brudny. Do mycia używamy szamponu przeznaczonego dla psów, możemy również zastosować odżywkę, która pozwoli zachować odpowiednią kondycję włosa. Na ten zabieg najlepiej zarezerwować czas po ostatnim spacerze i pamiętać o dokładnym osuszeniu po kąpieli.

Pomiędzy kąpielami możemy zastosować perfumy dla psów, które skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy. Niektóre z perfum przeznaczonych dla psów zawierają dodatki, które pomogą w zachowaniu dobrej kondycji sierści, na przykład olejek arganowy.

Strzyżenie

Strzyżenie jest kolejnym zabiegiem, który pomoże nam zadbać o zdrowy wygląd naszego psa. Zwykle zależy od naszych upodobań lub wzorca rasy (w przypadku psów biorących udział w wystawach). Warto wybrać się na wizytę do groomera, który pomoże nam dobrać odpowiednią fryzurę dla naszego pupila.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak serwować wódkę?
Jak serwować wódkę?
Wódkę z pewnością można nazwać najbardziej popularnym alkoholem. W Polsce kultura jej picia jest mocno zakorzeniona, ale pomimo tego że […]
Ciepła i przyjemna pościel w dotyku – jaki materiał wybrać?
Ciepła i przyjemna pościel w dotyku – jaki materiał wybrać?
Sypialnia jest szczególnym miejscem w każdym domu. To tam człowiek spędza około 1/3 całej doby. Dlatego sypialnia musi być urządzona […]
Czy zdrowe jest palenie CBD, które zostało wysuszone?
Czy zdrowe jest palenie CBD, które zostało wysuszone?
Krótka odpowiedź brzmi tak, jest całkowicie zdrowe palenie CBD, które zostało wysuszone. Marihuana jest jedną z najbardziej wszechstronnych roślin w […]