Jak znaleźć dobrego psychologa dla dziecka?

Kiedy zauważymy niepokojące symptomy w zachowaniu naszego dziecka, zawsze na początku staramy się radzić sobie sami. Jeśli jednak znane nam metody zawiodą, dobrze jest zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Jednak nawet w dużym mieście, znalezienie dobrego psychologa dziecięcego nie jest proste.

Jakie cechy powinien mieć dobry psycholog dziecięcy?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego kwalifikacje. Często w gabinetach psychologicznych w Warszawie już przy wejściu możemy zobaczyć dyplom ukończenia wyższej uczelni. To pierwszy dobry sygnał. Jednak dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas psycholog na bieżąco poszerza swoją wiedzę. W psychologii, jak w każdej nauce, ciągle dokonuje się nowych odkryć. Dlatego dobry specjalista wciąż się dokształca. Takie informacje możemy często znaleźć na stronach internetowych poradni, w której dany psycholog pracuje. Jeśli jednak prowadzi indywidualną praktykę, zwykle również znajdziemy informacje o nim w Internecie. Czasami, jednak warto po prostu zapytać.

Psychologia dziecięca jest bardzo specyficzną dziedziną. Sama wiedza tu nie wystarczy. Ważne są również pozostałe cechy charakteru. Psycholog dziecięcy powinien być przede wszystkim cierpliwy. Musi również umieć nawiązać kontakt z dzieckiem i wzbudzić jego zaufanie. Niestety tych umiejętności nie stwierdzimy na podstawie CV albo jednego spotkania. Tu przydatne są opinie innych rodziców. Szukając psychologa dziecięcego w dużym mieście, np. w Łodzi, dobrze jest popytać wśród znajomych lub innych rodziców. Również nauczyciele i wychowawcy mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniej osoby. Ich rady mogą okazać się bezcenne również w przypadku wyboru odpowiedniego rodzaju terapii.

 

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 × trzy =