Na czym polega metoda CNC?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obróbka materiałów za pomocą maszyn CNC polega na wykorzystaniu urządzeń sterowanych numerycznie, które dzięki wbudowanemu mikrokomputerowi są dowolnie programowane. Pozwala to na uzyskanie szybkich, bardzo złożonych, niezwykle precyzyjnych i wysoce powtarzalnych rezultatów obróbki różnego rodzaju materiałów.

Wycinanie CNC wymaga wcześniejszego stworzenia, w odpowiednim oprogramowaniu, projektu cięcia. Następnie urządzenie wykonuje obróbkę zgodnie z przygotowanym projektem. Cięcie realizowane jest automatycznie, w związku z czym pracownik zmuszony jest jedynie do nadzoru urządzenia a nie bezpośredniego uczestnictwa w procesie wycinania.

Maszyny CNC poruszają się w osiach X, Y i Z, a także często obrotowo wokół różnych osi jednocześnie. Te wieloosiowe są w stanie automatycznie odwracać części, co pozwala na usunięcie zbędnego materiału. Eliminuje to konieczność odwracania obrabianego materiału i umożliwia cięcie wszystkich stron bez potrzeby ręcznej interwencji. Cięcia prowadzone są zazwyczaj w metalu – najczęściej w stali węglowej. Można jednak ciąć inne metale, np. miedź, aluminium, stal ocynkowaną i nierdzewną czy mosiądz.

Metody

Istnieją trzy podstawowe metody wycinania CNC, cięcie laserem, plazmą i strumieniem wody (zwane waterjet). Pozwalają na precyzyjne przygotowanie elementów zgodnie z projektem, jednak różnią się pomiędzy sobą efektem końcowym i nie zawsze mogą być stosowane do tego samego rodzaju materiałów. Różnią się one od siebie ilością zużytej energii, szybkością cięcia, jakością ciętych krawędzi oraz wielkością ubytku materiału.

Najczęściej dobór odpowiedniej metody zależy od rodzaju ciętego materiału, jego grubości oraz długości i kształtu linii cięcia. Cięcie laserem wykorzystuje się przede wszystkim do takich materiałów jak stal węglowa, nierdzewna i aluminium, natomiast cięcie plazmą do stali i metali kolorowych. Najbardziej uniwersalne jest wycinanie wodą, które można wykorzystać do wszystkich rodzajów materiałów z wyjątkiem szkła hartowanego.

Zalety

Podstawową jest bardzo wysoka precyzja cięcia, niemożliwa do uzyskania przy wykorzystaniu tradycyjnych technik. To właśnie z tej precyzji wynika powtarzalność nawet najdrobniejszych detali, które często są niezauważalne gołym okiem. Dzięki cięciu CNC można stworzyć miliony identycznych kopii danego elementu. Do pozostałych zalet tej techniki należy bardzo gładka i czysta powierzchnia cięcia oraz minimalizacja odpadów. Przy zastosowaniu metody CNC materiał poddany obróbce wykorzystany jest maksymalnie, dzięki czemu odnotowuje się spore oszczędności finansowe oraz dba o poprawę stanu środowiska.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Valor.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
System lojalnościowy – wszystko co musisz wiedzieć
System lojalnościowy – wszystko co musisz wiedzieć
Programy lojalnościowe powstały z potrzeby tworzenia pozytywnych relacji z klientami. Dzięki nim można również zwiększyć sprzedaż różnorakich produktów czy usług. […]
Na czym polega haft komputerowy?
Na czym polega haft komputerowy?
Haft komputerowy to technika ozdabiania odzieży, w której wykorzystuje się maszyny sterowane za pomocą komputera. Zapewnia ona znakomitą jakość oraz […]
Dlaczego warto jeść warzywa?
Dlaczego warto jeść warzywa?
Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść warzywa. Są pełne wartości odżywczych, ale zawierają również błonnik, który wspomaga trawienie i […]