Silnik elektryczny a elektromechanika – jak to działa?

Silnik elektryczny to urządzenie mechaniczne, które zamienia energię elektryczną na energię mechaniczną.

Silnik elektryczny a spalinowy

Elektryczne silniki to urządzenia, które wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania ruchu mechanicznego. Główną różnicą między silnikami elektrycznym i np. spalinowym jest to, że silnik elektryczny wykorzystuje energię elektryczną do wytworzenia energii mechanicznej, podczas gdy spalinowy wykorzystuje koła zębate, pasy i inne mechanizmy do jej wytwarzania.

Co powinieneś wiedzieć o elektromechanice?

Elektromechanika https://kmp-pol.pl/ jest wykorzystywana na wiele różnych sposobów w naszym codziennym życiu. Istnieje od schyłku wieku XIX , kiedy to po raz pierwszy zostały użyte w fabrykach do poruszania maszyn. Dziś elektromechanika jest wykorzystywana we wszystkim, od wind po pralki i lodówki.

jak działa silnik elektryczny?

Podstawowa zasada działania silnika elektrycznego opiera się na siłach magnetycznych. Kiedy magnes porusza się przez zwoje drutu, wytwarza prąd elektryczny w tym zwoju. Prąd ten przepływa następnie przez inny zwój drutu, który obraca coś w rodzaju wentylatora, pompy lub innego urządzenia z ruchomymi częściami.

Podstawowa zasada tej koncepcji opiera się na indukcji elektromagnetycznej i prądach indukcyjnych. W najprostszej formie silnik elektryczny składa się z cewki z drutu, która jest owinięta wokół magnesu stałego. Kiedy prąd przepływa przez cewkę drutu, wytwarza on pole magnetyczne, które odpycha pole magnetyczne magnesu stałego. To powoduje ruch w cewce, zgodnie z trzecim prawem ruchu Newtona (dla każdej akcji istnieje równa i przeciwna reakcja). Kierunek tego ruchu zależy od tego, czy prąd przepływa przez cewkę zgodnie, czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dziewiętnaście − 5 =