Gdzie stosuje się mostki prostownicze?

Mostki prostownicze służą do konstruowania elementów zasilających urządzenia elektroniczne i elektryczne (pracujące na prądzie zmiennym – wówczas mają za zadanie przetworzyć go na prąd stały). Znajdują zastosowanie w prostownikach, zasilaczach czy akumulatorowych ładowarkach. W zasadzie używa się ich wszędzie, gdzie niezbędna jest energia elektryczna oraz dopasowanie napięcia do urządzenia, wymagającego prądu stałego.

Rodzaje mostków prostowniczych:

Mostek Graetza – należy do najpopularniejszych (ale nie jedynych) mostków stosowanych przy jednej fazie. Charakteryzuje się prostą budową i efektywnym działaniem (w porównaniu np. z prostownikiem jednopołówkowym, używanym także przy układach jednofazowych). Te ostatnie dostarczają prąd tylko przez połowę swojej pracy, co znacznie obniża opłacalność korzystania z nich.

Mostek trójfazowy oraz wielofazowy – ze względu na efektywność, jaką charakteryzuje się opisany wyżej mostek Graetza, technologia ta została szerzej wykorzystana. W zależności od ilości potrzebnych faz rozbudowuje się go o kolejne gałęzie (np. w przypadku mostka trójfazowego do trzech gałęzi lub w przypadku wielofazowego do większej ich ilości).

Oprócz wyżej wymienionych typów dostępne są również mostki prostownicze sterowane. Poszukując ich odpowiednich rodzajów, zaleca się korzystanie z ofert wyspecjalizowanych sklepów i firm. Wiąże się to z większym wyborem, którym dysponują dane przedsiębiorstwa handlowe. Wówczas nie ma problemu ze znalezieniem adekwatnego odpowiednika.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwa × 2 =