Taras na skarpie – jak przebiega proces budowy?

Taras to śliczna ozdoba domu i dobre miejsce na relaks. Wygląda bardzo efektownie i łączy w sobie też funkcję praktyczną. Niewątpliwie wielu chciałoby mieć go w swoim ogródku i cieszyć się pięknie zagospodarowaną przestrzenią. Przy płaskim terenie zbudowanie go nie jest niczym trudnym, jednak taras na skarpie może stanowić nieco większe wyzwanie.

O czym trzeba wiedzieć podczas budowy?

Taras na skarpie przy nierównym terenie? Nie ma problemu. Można go zbudować, jednak należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Istotną kwestią jest wykończenie powierzchni brukowanej tak, aby końcowe elementy pozostały na swoim miejscu. Jeżeli chcemy, aby taras był usytuowany nad skarpą, to elementy te zabezpieczyć trzeba za pomocą krawężnika, a jeśli ma znaleźć się pod nią, ziemia będzie dociskać kostkę, więc pozostaje jedynie zabezpieczenie pochyłych elementów. 

Następnie trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skarpy, a sposób wykonania tego zadania będzie zależał od właściwości podłoża, nachylenia oraz gustu właścicieli. Aby zabezpieczyć ten element, można użyć geowłókniny, specjalnych nasadzeń lub maty gabionowej, czyli wykonanych ze stalowej siatki koszy, które wypełnia się konkretnym materiałem (na przykład kamieniami). Ważne jest to, aby surowiec umieszczany w środku siatki nie mógł wypaść. Nie ma znaczenia zatem, czego się użyje, jeśli rozmiar oczek w siatce będzie odpowiedni. Na etapie projektowania trzeba także zadbać o odwodnienie tego miejsca. Należy wtedy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie instalacji kanalizacji deszczowej.

 

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


czternaście + 16 =