Typy lutownic – od czego zależy wybór każdego z nich?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lutowanie to proces łączenia dwóch lub więcej kawałków metalu poprzez topienie i wlewanie do złącza metalu wypełniającego. Wypełniacz nazywany jest lutem, a połączenie nazywane jest złączem lutowanym. Lutowanie obejmuje ciepło, topnik chemiczny (do czyszczenia powierzchni) i ciśnienie, zwykle za pomocą lutownicy lub pistoletu.

Istnieje wiele różnych typów lutownic dostępnych do kupienia, z różnymi cechami, aby dopasować się do różnych zadań. Ogólnie rzecz biorąc, pochodzą one w trzech kategoriach:

Stacje lutownicze

Są one większe niż normalne lutownice i oferują większą moc, co czyni je idealnymi do zastosowań przemysłowych, gdzie wymagane są wysokie temperatury. Mają również więcej funkcji, takich jak regulowane pokrętło temperatury i funkcje bezpieczeństwa, takie jak tryb oszczędzania końcówek, który wyłącza się automatycznie, gdy nie jest używany.

Lutownice gazowe do elektroniki

Są to lutownice, które jako źródło zasilania wykorzystują nabój gazowy. Są bardzo przydatne w elektronice, ponieważ szybko wytwarzają wysokie temperatury i nie wymagają zewnętrznego zasilania. Lutownice gazowe są również bardzo przydatne do lutowania większych przedmiotów, ponieważ można je regulować, aby uzyskać różne temperatury.

Pistolety lutownicze

Występują w dwóch odmianach: modele z uchwytem pistoletowym, które można trzymać jak pistolet, lub modele z uchwytem stałym, które w ogóle nie wymagają żadnego urządzenia trzymającego. Są one przydatne do lutowania mniejszych przedmiotów, ponieważ szybko wytwarzają bardzo wysoką temperaturę, ale nie mogą być używane przez dłuższy czas, ponieważ są cięższe niż zwykłe żelazka i nie mają podstawki, na której można się oprzeć podczas pracy z nimi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie dekoracje pasują do salonu?
Jakie dekoracje pasują do salonu?
Salon to miejsce, które wymaga specjalnej dekoracji, ponieważ jest najbardziej reprezentacyjnym punktem w domu. Obrazy pleksi z nadrukiem do salonu […]
Kuchenka elektryczna – co może się w niej zepsuć?
Kuchenka elektryczna – co może się w niej zepsuć?
Kuchenki elektryczne cieszą się dużą popularnością w gospodarstwach domowych. Są niedrogie, łatwe w obsłudze i konserwacji, nie wymagają specjalnych umiejętności […]
Szablony na ścianę – prosty sposób na uatrakcyjnienie pokoju dziecka
Szablony na ścianę – prosty sposób na uatrakcyjnienie pokoju dziecka
Wraz z przyjściem na świat dziecka, nieuchronnie pojawia się konieczność odpowiedniej aranżacji przeznaczonego dla nowego członka rodziny pokoju. Większość rodziców […]