Badanie wzroku – z jakich badań się składa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wzroku to wizualna ocena stanu zdrowia Twoich oczu. Ważne jest, aby badanie wzroku przeprowadzać co rok lub dwa, w zależności od wieku.

Badanie wzroku składa się zazwyczaj z:

Ogólnego badania okulistycznego 

Odbywa się to w celu poszukiwania jakichkolwiek oznak choroby lub uszkodzenia oka, takich jak zapalenie. Lekarz może również sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi.

Badanie ostrości widzenia 

Polega to na sprawdzeniu ostrości widzenia za pomocą wykresu z literami i cyframi na nim. Zostaniesz poproszony o czytanie z tablicy, która może być zawieszona w różnych odległościach od Ciebie i w różnych warunkach oświetlenia.

Badanie widzenia kolorów (dyskryminacja kolorów) 

Polega ono na patrzeniu na kolorowe kropki na planszy i pytaniu, czy są one tego samego, czy innego koloru. Możesz również zostać poproszony o nazwanie kolorów przedstawionych Ci wizualnie (bez filtra barwnego na oczach). Rozróżnianie kolorów jest ważnym elementem wykrywania niektórych rodzajów chorób oczu, takich jak jaskra.

Badanie widzenia obwodowego (widzenia bocznego) 

Lekarz poprosi o zasłonięcie jednego oka podczas patrzenia na wprost, a następnie zasłonięcie drugiego podczas patrzenia w bok na obiekt znajdujący się po drugiej stronie pokoju. Lekarz zapyta, czy coś się zmieniło, gdy obróciłeś głowę w bok – jeśli tak, oznacza to, że coś może być nie tak z twoim widzeniem obwodowym.

Jeśli chcesz sprawdzić swój wzrok, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://contempo.pl/badanie-wzroku-krakow/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy należy usunąć ósemki?
Kiedy należy usunąć ósemki?
Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, odgrywają niezwykle istotną rolę zarówno w przeżuwaniu, jak i rozdrabnianiu pokarmu. Niestety czasami wymagają usunięcia, […]
Z jakimi udogodnieniami wiąże się podróżowanie kamperem?
Z jakimi udogodnieniami wiąże się podróżowanie kamperem?
W ostatnich latach wyjątkowo popularne stało się odbywanie podróży urlopowych i wakacyjnych kamperem. Jest to autonomiczny pojazd kempingowy wyposażony w […]
Usługi stomatologiczne – jakie działania składają się na ofertę różnych punktów na rynku?
Usługi stomatologiczne – jakie działania składają się na ofertę różnych punktów na rynku?
Opieka stomatologiczna jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Oprócz zabiegów czyszczących i badań stomatologicznych, udajemy się do dentysty na bardziej […]