Badanie wzroku – z jakich badań się składa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wzroku to wizualna ocena stanu zdrowia Twoich oczu. Ważne jest, aby badanie wzroku przeprowadzać co rok lub dwa, w zależności od wieku.

Badanie wzroku składa się zazwyczaj z:

Ogólnego badania okulistycznego 

Odbywa się to w celu poszukiwania jakichkolwiek oznak choroby lub uszkodzenia oka, takich jak zapalenie. Lekarz może również sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi.

Badanie ostrości widzenia 

Polega to na sprawdzeniu ostrości widzenia za pomocą wykresu z literami i cyframi na nim. Zostaniesz poproszony o czytanie z tablicy, która może być zawieszona w różnych odległościach od Ciebie i w różnych warunkach oświetlenia.

Badanie widzenia kolorów (dyskryminacja kolorów) 

Polega ono na patrzeniu na kolorowe kropki na planszy i pytaniu, czy są one tego samego, czy innego koloru. Możesz również zostać poproszony o nazwanie kolorów przedstawionych Ci wizualnie (bez filtra barwnego na oczach). Rozróżnianie kolorów jest ważnym elementem wykrywania niektórych rodzajów chorób oczu, takich jak jaskra.

Badanie widzenia obwodowego (widzenia bocznego) 

Lekarz poprosi o zasłonięcie jednego oka podczas patrzenia na wprost, a następnie zasłonięcie drugiego podczas patrzenia w bok na obiekt znajdujący się po drugiej stronie pokoju. Lekarz zapyta, czy coś się zmieniło, gdy obróciłeś głowę w bok – jeśli tak, oznacza to, że coś może być nie tak z twoim widzeniem obwodowym.

Jeśli chcesz sprawdzić swój wzrok, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://contempo.pl/badanie-wzroku-krakow/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zwiedzać Barcelonę?
Jak zwiedzać Barcelonę?
Barcelona jest niezwykłym miastem w Hiszpanii, dlatego co roku odwiedzają ją setki tysięcy turystów z całego świata. Najczęściej wybierany sposób […]
Akcesoria przydatne w ogrodzie – w co warto się zaopatrzyć?
Akcesoria przydatne w ogrodzie – w co warto się zaopatrzyć?
Wypoczynek w ogrodowym zaciszu pozwala naładować akumulatory. Zieleń wpływa pozytywnie na samopoczucie, obniża poziom stresu. Warto zadbać o swój zielony […]
Jak nie przegrzać dziecka podczas spaceru?
Jak nie przegrzać dziecka podczas spaceru?
Odwiecznym problemem rodziców jest pytanie, jak ubrać dzieci na spacer, a ich najczęstszym błędem- ubieranie swojej pociechy zbyt ciepło. Odpowiednio […]