Czy zapalenie stawów ma wpływ na serce?

Reumatoidalne zapalenie stawów ( w skrócie RZS) zaliczane jest do przewlekłych chorób o podłożu zapalnym. Przyczyną jest tutaj osłabiona odporność oraz immunologiczna zależność układowa tkanki łącznej, która objawia się symetrycznym zapaleniem stawów. Symptomy schorzenia występują również poza miejscami objętymi zmianami chorobowymi, mówi się w takim wypadku o zmianach pozastawowych. Jest także przyczyną wielu poważnych powikłań cało narządowych, które mogą stać się przyczyną niewielkich dysfunkcji.

Na początku, bólu, aż do wyłączenia sprawności pewnych elementów ciała, kalectwa, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy lekarzy. Ortopeda prywatnie w Krakowie podejmuje się takiego leczenia, dając wymierne korzyści i widoczną poprawę stanu zdrowia. Jak poznać RZS? Choroba objawia się obustronnym, równoległym zapaleniem wielu stawów oraz maziówki, uszkodzeniem chrząstki stawowej oraz znajdujących się w pobliżu tkanek. Wywołuje także uczucie ogólnego zmęczenia, gorączkę oraz utratę kilogramów.

Współwystępowanie z innymi chorobami

Ze względu na to, że RZS atakuje również miejsca pozastawowe, może pojawić się w sercu w postaci guzków, które skutkują zaburzeniem rytmu serca. Dalsze powikłania prowadzą do wysiękowego zapalenia osierdzia, które otacza ten narząd, a pojawiający się w nim płyn uniemożliwia prawidłową pracę serca, co może skutkować nawet jego niewydolnością. Niestety powikłania tego narządu uznawane są jedną z najpoważniejszych przyczyn zgonu pacjentów cierpiących na RZS. Dobry kardiolog w Krakowie cennik ustala indywidualnie, może jednak skutecznie pomóc i powstrzymać te powikłania.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


1 × 5 =