Dieta śródziemnomorska inspirowana jest nawykami żywieniowymi Hiszpanii, Grecji i Włoch z lat sześćdziesiątych XX wieku. Opiera się na spożywaniu dużej ilości roślin strączkowych, pełnoziarnistego pieczywa, warzyw, owoców i ryb. Ogranicza się w niej mięso i spożycie nabiału, a tłuszcze roślinne zastępuje praktycznie całkowicie wysokiej jakości oliwą z oliwek. Tradycyjnie, wpisywało się w nią także picie lekkiego wina do posiłku.
Polecana osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy oraz tym którzy borykają się z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem. Jest uznawana za zdrowy wzorzec żywieniowy przez wielu doświadczonych dietetyków, ekspertów od żywienia i stowarzyszenia takie jak American Diabetes Association. Wyeliminowanie niezdrowych tłuszczy z diety i włączenie do codziennego żywienia większej ilości warzyw, owoców i ryb nie może nie wyjść na zdrowie. Jakkolwiek jednak prosto by to nie brzmiało, pod żadnym pozorem nie zmieniajmy radykalnie swojego sposobu żywienia bez konsultacji ze specjalistą.
Podobnie, jeśli mamy przewlekłe problemy zdrowotne i bierzemy leki, wszystkie decyzje odnośnie większych zmian w swojej diecie konsultujmy z prowadzącym nas lekarzem. Nigdy nie bierzmy też za źródło informacji przypadkowych artykułów, dobrym źródłem wiedzy może być rzetelny blog o diecie. Nie musimy, a nawet nie powinniśmy od razu wywracać swojego życia do góry nogami. Zmian w sposobie żywienia trzeba dokonywać systematycznie, małymi kroczkami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zacząć wprowadzać je już dziś.